Kancelaria prawna – jak funkcjonuje?

Kancelaria prawna to przedsiębiorstwo, które udziela wszelkiego rodzaju form pomocy prawnej, prowadzone zazwyczaj przez adwokatów lub radców prawnych: są to przede wszystkim porady prawne oraz reprezentowanie klientów w sprawach sądowych. Działalność tego rodzaju może prowadzić wprawdzie każda osoba, organizacje adwokatów i radców prawnych dążą jednak do ograniczenia takiej możliwości do osób posiadających odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. 

Praca kancelarii prawnej

Kancelaria prawna funkcjonuje odmiennie, niż większość firm: chodzi tu nie tylko o uwarunkowania prawne, które ją obejmują, ale także o odmienne uwarunkowania biznesowe: zawód prawnika jest przynajmniej tak samo nietypowy, jak zawód lekarza. Funkcjonowanie kancelarii prawnej opiera się na pełnym wykorzystaniu wiedzy merytorycznej i doświadczenia, które mają zatrudnieni w niej prawnicy. Własną kancelarię założyć może każdy adwokat, który ukończył aplikaturę – w rzeczywistości wymaga to jednak dużego doświadczenia, zgromadzenia środków finansowych na funkcjonowanie kancelarii oraz zatrudnienia wykwalifikowanego zespołu prawników.

Wiele kancelarii funkcjonuje przy tym jako spółki partnerskie – jest to specyficzny rodzaj spółki służący przedstawicielom wolnych zawodów. Współwłaściciele kancelarii odpowiadają więc solidarnie swoim majątkiem za wszelkie jej zobowiązania. Większość kancelarii obsługuje tak osoby fizyczne, jak i instytucje, działając przy tym we wszystkich dziedzinach prawa. Coraz bardziej widoczna staje się jednak specjalizacja: coraz więcej kancelarii woli zajmować się wyłącznie prawem karnym, gospodarczym, cywilnym lub rodzinnym.

Wyjątkiem są przede wszystkim kancelarie działające na rynkach lokalnych – może to być np. Olsztyn, Rzeszów, Koszalin lub Kalisz. W przypadku kancelarii decydujących się na skupienie swojej działalności na określonym rynku lokalnym, daleko idąca specjalizacja nie jest zazwyczaj możliwa.

Kancelaria prawna – działalność lokalna jest istotna dla wizerunku

Zakres działalności kancelarii prawnych obejmuje często całą Polskę. Tak dla firm jak i dla osób fizycznych bardziej wygodne jest jednak korzystanie z usług kancelarii prawnych działających na rynku lokalnym. Bezpośredni kontakt z prawnikiem sprawia, że udzielane porady prawne stają się dla nas bardziej zrozumiałe, mamy też możliwość jaśniejszego i głębszego przedstawienia prawnikowi wszelkich naszych pytań i wątpliwości. Nie należy się więc spodziewać rewolucji w funkcjonowaniu kancelarii prawnych dzięki Internetowi i podpisom elektronicznym: jej podstawą jest wciąż bezpośredni kontakt klienta kancelarii z adwokatem.

Lokalizacja kancelarii nie może być przecież przypadkowa, podobnie jak czas prowadzenia działalności i opinie klientów ma podstawowe znaczenie dla wizerunku firmy. Stałe, wieloletnie funkcjonowanie kancelarii w jednym miejscu, w mieście takim jak Olsztyn – stanowi podstawę zdobycia wieloletniego zaufania klientów.

Oferta kancelarii prawnych

Kancelaria prawna zapewnia swoim klientom porady prawne i inne rodzaje pomocy prawnej kierując się zawsze indywidualną oceną uwarunkowań konkretnej sprawy. W wyborze kancelarii prawnej szczególne znaczenie ma więc indywidualne, pozbawione rutyny podejście zespołu prawników do klienta. Także dlatego nad usługami prawnymi online wciąż mają przewagę klasyczne formy porad prawnych: korzystanie z usług kancelarii, której siedzibą jest Olsztyn lub inny ośrodek lokalny zapewnia nam właśnie indywidualne podejście do naszych potrzeb. Oferta skierowana może być tak do osób indywidualnych, jak i do przedsiębiorstw – porady prawne niezbędne są wszystkim podmiotom. Kancelaria prawna obsługująca sprawy karne dostarcza swoim klientom wykwalifikowanych obrońców. Kompleksowa obsługa prawna firm to np. analiza umów, której celem jest uniknięcie problemów finansowych. Sprawy cywilne i rodzinne to np. obsługa prawna rozwodów, kwestii związanych z alimentami oraz spraw spadkowych.